KategorilerFit Blog Kişisel Gelişim

Unvansız Lider

Robin Sharma

Herkes onu Ferrari’sini Satan Bilge’nin yazarı olarak bilse de benim kalbimdeki izi “Unvansız Lider” kitabıyla bıraktı. Yazdığı kitaplar, verdiği eğitimler ve bilgi birikimi onu dünyada en çok aranan lider danışmanlardan biri yaptı. Müşterilerinin arasında başlıca Microsoft, GE, FedEx, IBM, Nike, NASA, Yale Üniversitesi bulunmaktadır.

Sıradan insanların sıra dışı işleri,sıradan bir iş gibi nasıl başarabileceklerini öğrettiği bir kitap! Hayatınızın mevcut akışı ne olursa olsun, içinizdeki liderle tanışmanın vaktinin geldiğini düşünüyorsanız Unvansız Lider tam bir başucu kitabıdır.

“Bundan yirmi yıl sonra, yapmadığın şeylerden, yaptıklarından daha fazla pişmanlık duyacaksın. Bu yüzden, halatları söküp at, güvende olduğun limandan ayrıl. Yelkenlerini rüzgarla doldur. Araştır. Hayal et. Keşfet.” …

Kitabının ilk sayfasını Mark Twain’e ait bu cümleler ile açar ve sonrasında seni, düşüncelerini sihir gibi kaleme aldığı Unvansız Liderlik yolculuğuna çıkarır. Kitaptaki kahramanımız Blake Davis Irak Savaşında askerdir. Savaş sırasında yaşadıkları, tanık olduğu vahşet onu yorar ve New York’a eve dönme kararı alır. Döndükten bir süre sonra evinin aşağısında bir kitapevinde çalışmaya başlar. Şaşırtıcı bir yabancının kitabevine yaptığı ziyaretle Blake’in hayatı tamamen değişecektir.

Bu kitabın benim hayatıma etkisi tartışmasız çok büyük. Tek bir kitabın sayfaları arasında bile hayatınızın her parçasını yeniden yazabilecek güce sahip fikirler vardır, bu yüzden de büyük insanların en büyük kütüphanelere sahip olmasını tesadüf olarak değerlendirmiyorum.

Aldığım her ajandanın ilk sayfasına Dr.Martin Luther King Jr.’nın en sevdiğim yazısı; “Bir adamın çöpçü olduğu söyleniyorsa, o adam sokakları temizlerken işini, Michelangelo’nun tablolarını ya da Beethoven’ın bestelerini yaptığı gibi yapmalı. İşini o kadar iyi yapmalı ki yeryüzünde ve cennetten bakan herkes durup, ’burada ulu bir çöpçü yaşıyor’ desin.“ yazarım, bu bana başladığım her işi özenle ve hakkını vererek yapmam gerektiğini hatırlatarak ilham verir.

İnsan yaşamı çok kısa ve birçok insan hiçbir değişiklik yapmadan aynı yılı defalarca yaşıyor. En sonunda yarım yaşanmış bir hayatın pişmanlığı ile baş başa kalınıyor. Pandemiden önce zamansızlıktan şikayet ederek yapamadığımızı iddia ettiğimiz birçok şey için pandemi süresince vakit bulmamızı rağmen yapmak istememizin bir sebebi olmalı. O da içimizdeki potansiyel gücün farkında olmamıza bağlıyorum. Robin Sharma’nın “Unvansız Lider” kitabının herkese ilham vermesi dileğiyle…

INSTAGRAM : @nihankirlikovali

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir