KategorilerFit Blog Pozitif Yaşam

Tarot’un Tarihçesi Nedir?

Tarot sözcüğü ilk olarak 1500 civarlarında İtalyancada “tarocchi”, Fransızcada “taraux” şeklinde görülmüştür. İtalya’da ilk olarak Garzoni tarafından ortaya atılmıştır. Sonrasında tarot kartlarına olan ilgi hızlı bir şekilde artmıştır. Kartlardaki illüsturasyonlarda  ezoterik ve okult bilgiler bulunmaktadır.

Günümüzde en çok aşina olunan destenin ilk verisyonu 1909 yılında basılan Rider-Waite destesidir. Sadece kehanet amacıyla üretildiği ifade edilen bu kartlar, Waite tarafından yazılmıştır. Mevcut görsellerin ezoterik anlamlarını açıklayan el kitabıyla beraber satılmaktadır. Kartların popüler hale gelmesinin sebebiyse Toefl hazırlık kitaplarıyla tanınan Stuart Kaplan’ın kartlarının basım haklarını da satın almıştır ve böylelikle mistisizme yönelimin yükselen bir grafik çizdiği yetmişli yıllarda kendisine has bir kitle ediniştir. Tarot danışmanlığı veren kişi kartlardaki sembolleri ve kartları okuyarak kişiye yol gösterir. Tarot bir fal değildir. Kartların üzerindeki illüsturasyonların hepsinin birer anlamı bulunmaktadır.

78 adet tarot kartı bulunmaktadır. Tarot kartlarında 22 tane büyük arkana kartı bulunmaktadır. Bu 22 kart kişinin kendi ile yolculuğunu ve yaşamının parçasını göstermektedir. Geri kalan 56 kart küçük arkana ve saraylılar olarak adlandırılmaktadır. Bize olayların gidişatlarını ve konu ile ilgili yol gösteren kartlardır. İlk 22 kartın bize büyük anlamlar verdiğini söyleyebiliriz.

Her tarot kartı bakım yapan kişiye özgüdür ve enerjileri bakım yapan kişiye aittir. Bu nedenle sahibi haricinde el ile temasından kaçınmak gerekir.

Tarot kartlarının da astrolojik olarak karşılıkları bulunmaktadır. Her kartın anlamı ve her kartın astrolojik olarak destek aldığı bölümler bulunmaktadır. Bundan sonraki süreçte kollektife açtığım kartlarımla  güneş burçlarınızı  ve yükselen burçlarınızı baz alarak burçlarınız ile tarot kartlarımızı birleştireceğiz. Haftalık kart açılımları yaparak sizlere yol göstereceğiz.

Her pazartesi görüşmek dileği ile..

INSTAGRAM : @tarotugba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir