KategorilerFit Blog Kişisel Gelişim

Senin Nedenin Ne?

Simon Sinek!

Ne? Nasıl? Neden? sorularını soran bir yazar olmaktan öte bir vizyover ve liderdir. Tüm zamanların en çok izlenen Ted konuşmalarından birine imza atarak ilham vermeye devam ediyor. 40 milyonda fazla görüntüleme alan, 47 dile çevrilerek izlenen bu videoya siz de göz atmak isterseniz yazımın sonuna linkini bırakacağım.

Gelelim kitaplarına…

Neden İle Başla 1-2

Kendi Nedenini Bul 1-2

Bu dört kitaptan oluşan seriyi kişisel gelişim kitaplarına ilgi duyan herkesin okumasını tavsiye ederim.

”Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek aptallıktır.” sözünü profesyonel bir kitaba “Ne? Neden? Nasıl?” ı sorarak kitaplaştırmıştır.

“Start With Why – Neden İle Başla” kitabında anlattığı “The Golden Circle – Altın Çember” milyonlarca insanın iş ve özel hayatına bakış açısını değiştirecek kocaman bir adım olmuştur.

Simon; Apple, Disney, Harley Davidson ,Ronald Ragen, Soutwest Havayolları, John Keneddy gibi dünyaya malolmuş kişi ve firmaları inceleyerek farklı alanlarda olsalarda, ortak bir noktada düşünüp hareket ettiklerini keşfetmiştir. Bu araştırmalar sonucunda da Altın Çember modelini oluşturmuştur.

Neden İle Başla kitabında “İnsanlar ne yaptığınızı değil, Neden yaptığınızı satın alırlar” cümlesi iş dünyası ile beraber kişilerin özelikle kendilerini sorgulamaya başladığı bir süreci ateşlemiş oldu. Ne yaptığınız değişse bile Neden yaptığınız asla değişmez.

Eğer astronot değilseniz, size ilham veren şey yaptığınız iş değildir. Asıl ilham veren şey, işe gelme sebebinizdir. İşe bir duvar örmek değil, bir katedral yapmak için gelmelisiniz diyor Simon!

Ne ve Nasıl sorusunu genellikle sorarız, fakat “Neden?” sorusu bizleri harekete geçirmeye teşvik eder. İnsanların karar verme yetileri beynin nasıl çalıştığında yatar. Zaten iş bu noktaya geldiği için, toplumların son 10 yılda nörobilime ilgisi her geçen gün artmaktadır.

Kısacası; genç girişimciler, kişisel gelişime ilgi duyanlar, şirketlerinde gelişim ve değişime ihtiyaç duyan herkesin önemli bilgiler edineceğini düşündüğüm bir kitap serisi…

Unutmayın Ne yaptığınız zamanla değişebilir ama NEDEN yaptığınız asla…

Şimdi sen söyle; Senin NEDEN’in Ne?

İNSTAGRAM: @nihankirlikovali #salıgünükitapgünü

Start with why — how great leaders inspire action | Simon Sinek | TEDxPugetSound

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir