KategorilerFaydalı Bilgiler

Kahvaltı ile güne başlamak neden önemlidir?

Sabah kahvaltısı günün en önemli öğünüdür. Gün içerisinde ihtiyacımız olacak enerjiyi kazanmak adına mutlaka öğün atlamadan dengeli bir tabak ile güne başlanmalıdır.  Günümüzde bu temel öğünü geçiştirmekten kaynaklı çalışma hayatımızdaki verimliliğimizin azaldığının farkında değilizdir. 

Sabah kahvaltılarında vücudumuzun ihtiyaç duyduğu oranda protein tüketilmelidir. Bu oran günlük tüketim miktarının en az 1/5 olmalıdır. Kahvaltıda yeterli protein tüketen bireylerin iş verimi ve konsantrasyonu daha yüksektir. Protein tüketimi kan şekerimizi düzenlemesinden kaynaklı çok kısa süre içerisinde açlık hissetmemizi de engellemiş olur.

Sağlıklı bir kahvaltı tabağında olabilecek besinler nelerdir?

  • YUMURTA ( Fazla tüketilen yumurta sarısının kolestron ve kalp rahatsızlıkları riskini arttırdığı unutulmamalıdır. )
  • HİNDİ FÜME ( protein oranı yüksek, yağ oranı düşük olmasından dolayı tercih edilebilir. Fakat işlenmiş bir gıda olduğu için sürekli tüketim tercih edilmemelidir. )
  • PEYNİR ( yağ oranı yüksek peynirlerden uzak durulmalıdır. )
  • SÜT
  • AVOKADO
  • CEVİZ
  • BOL YEŞİLLİK
  • YULAF EZMESİ ( içerdiği bol lif ve verdiği tokluk hissi sebebiyle gönül rahatlığı ile tüketilebilir. )

Ekmek tüketilmesinde sakınca var mıdır?

Glisemin indeksi yüksek olan karbonhidratlar kan şekerimizde ani dalgalanmalar yaratmasından dolayı çabuk acıkmamıza sebep olmaktadır. Yüksek karbonhidratlı ürün tüketiminden sonra görülen uyku bastırması, yorgunluk ve enerji kaybı gibi hisler kan şekerindeki değişimlerden kaynaklanmaktadır. Kahvaltılar da ekmek ve türevlerini tüketmek için kullanılan un ve gerekli malzemelerin içeriği önemlidir. Beyaz un kan şekerimizde ani çıkışlara yol açmaktadır. Beyaz un yerine tam buğday unu, kepek unu gibi kan şekerini dengeleyen ürünler tercih edilirse ekmek tüketmede bir sakınca yoktur.

Tam tahıl, meyve, yağsız ürünler ve sebzelerin çoğu düşük glisemik insdeks değerine sahip olduğundan kilo vermek için iyi seçeneklerdir. Ancak sağlıklı beslenme de sadece bu noktaya değil, ürünlerin içeriğindeki yağ, mineral, vitamin ve lif gibi değerlerine de bakılarak tüketim miktarı belirlenmelidir. Bu miktar kilo ve günlük aktiviteye göre değişkenlik göstermektedir. Her şeyin fazlasının zararlı olduğu unutulmamalıdır.

Güne enerjik başlayıp, seretonin hormonunuzun miktarını arttırmak için kahvaltının keyfine varmayı unutmayın. Hem Cemal Süraya’nın da dediği gibi ‘’Yemek yemek üstüne ne düşünürsünüz bilmem ama kahvaltının mutluluk ile bir ilgisi olmalı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir