KategorilerFaydalı Bilgiler

Bağışıklık sistemini destekleyen kırmızı pancarın faydaları nelerdir?

Besleyiciliği ve lezzeti ile sofralarda yerini alan bir kış sebzesidir. Kırmızı pancar, ıspanakgiller ailesindendir ve toprak altında yetişir. Sağlıklı besinler tüketmenin oldukça önemli olduğu şu günlerde beslenme programlarına eklenecek önemli yiyeceklerden biridir. Bağışıklık sistemini güçlendirmede etkili rol oynamaktadır. Antioksidan açısından oldukça zengindir. Özellikle pancara kırmızı rengini veren Betalain maddesi önemli bir antioksidandır ve insan sağlığına destek veren  fitonutrientler içerir. Bu madde kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkların engellenmesine etkili rol almaktadır. İçeriğinde A, B6, B12, C, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda fosfat ve potasyum gibi birçok mineral barındırmaktadır.

Kırmızı pancarın faydaları nelerdir?

  • Pancarlar alfa-lipoik asit adı verilen bir antioksidan içerir. Bu sayede glikoz seviyelerini düşürmeye ve insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir.
  • Kan basıcının artması veya azalması insan sağlığını olumsuz şekilde etkiler. Bu durumun dengelenmesi gerekmektedir. Pancarın içeriğinde bulunan Nitrik oksit damarları gevşeterek rahatlattığı için kan dolaşımını iyileştirerek, kan basıncını düşürmektedir.
  • Lif bakımından zengindir, bağırsak fonksiyonlarını düzenlemede olumlu etkisi ile kabızlığı önlemeye ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilmektedir.
  • Oksijen kullanımını, dayanıklılığı ve egzersiz performansını artırabilir. Bu nedenle egzersiz öncesindeki pancar tüketimi egzersize dayanıklılığı ve dinçliği arttırdığı bilinmektedir.
  • Stresin ve enfeksiyonun azalması için vücutta yeterli miktarda C vitamini bulunması gerekmektedir. Kırmızı pancar içeriğindeki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkili rol oynamaktadır.
  • Yapısında bulunan nitratlar sayesinde beyin nöroplastisitesini geliştirir. İnsanlar yaşlandıkça beyne giden kan akışı azalır ve bu da bilişin azalmasına neden olur. Bunamanın geçikmesine ve önlenmesine yardımcı olmaktadır.
  • Bedendeki ödemin atılmasına desteklemektedir.
  • Kanın temizlenmesi ve karaciğerin zehirlerden arınmasına yardımcı olmaktadır.
  • Kemik sağlığı ve kemik gelişimini olumlu yönde etkilemektedir.

Nasıl tüketilmelidir?

Buharda 15 dakikayı fırında 1 saati geçmeyecek şekilde pişirilmesi önerilmektedir. Fazla pişirmek yapısında bulunan Betalain maddesinin besin değerinin düşmesine neden olmaktadır. Çiğ tüketerek daha çok vitamin almış olursunuz. Kırmızı pancarı salatalarda, soslarda, turşu veya toz olarak tüketebilirsiniz.

İndirimli Pozzyfit Pancar Paketine kolay ulaşım için TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir